Sapfo
Sapfo телефоныГлавная  »  Здоровье, спорт и фитнес  »  Чим корисний іван-чай, як його правильно заварювати та пити

Чим корисний іван-чай, як його правильно заварювати та пити


Мандруючи середньою смугою України в другій половині літа, мимоволі звертаєш увагу на багатокілометрові зарості рожевих, помаранчевих або червоних квітів, що ростуть по краях дороги. Це цвіте іван-чай, або кипрей вузьколистий, багаторічна трав'яниста або напівчагарникова рослина. Іван-чай росте на відкритій місцевості: вздовж автомобільних та залізничних колій, на сонячних схилах ярів та згарищах.

До появи інших сортів чаю на території України квітки, листя та трава іван-чаю були головною сировиною для заварювання ароматного гарячого напою. Сьогодні популярність іван-чаю штучно розкручується в комерційних цілях, тому любителям древнього напою варто дізнатися, чим корисний кіпрей вузьколистий, чи має рослина лікувальні властивості та протипоказання.

Легенда про іван-чай
Відомо кілька цікавих легенд про іван-чай, серед яких можна виділити найбільш правдоподібну. У селищі Копор'є, розташованому землі Петербурзької, жив молодий допитливий селянин Іван. Улюбленим заняттям Івана було вивчення та збирання цілющих трав. Як тільки починався сезон цвітіння, молодець вирушав блукати луками та лісами у пошуках цікавих рослин. Побачивши його червону сорочку серед заростей польових квітів, селяни говорили: "Це Іван, чай (староросійське "напевно", "мабуть"), бродить".

Через деякий час Іван кудись зник. Односельці почали шукати його і, побачивши серед лугових квітів червону пляму, кинулися туди з криками: "Чай, Іван знайшовся!" Але Івана там не виявилось, а густо росли високі яскраво-червоні квіти. Ніхто не знав, як вони називаються, але селяни зібрали квіти і заварили їх окропом, як колись робив їхній односельець з іншими травами. Напій вийшов ароматним і добре вгамовував спрагу, от і назвали рослину на честь зниклого травника «іван-чаєм». Згодом він отримав багато назв – копорський, російський чай та інші.

Склад
Наукова назва рослини, з якої виготовляють знаменитий копорський чай, – Epilobium angustifolium; всього ж рід кипрейних налічує понад 200 видів. Щодо саме цього виду кипрейних відомо лише те, що він є джерелом:

 - флавоноїдів – рослинних поліфенолів, які мають антиоксидантну властивість;
 - Таніни, або дубильних речовин, що виявляють легкий в'яжучий і кровоспинний ефект;
 - пігментів, що надають напою апетитного чайного кольору.

У складі кіпрею вузьколистого виявлено також слиз і вітамін С. Однак не знайдено якихось «чудодійних» речовин, завдяки яким цю рослину можна було б віднести до цілющих трав з широким спектром застосування.

Чи є в цій траві кофеїн
Тонізуючої речовини під назвою кофеїн у складі листя, квіток чи коренів іван-чаю немає. Багато любителів іван-чаю вважають це однією з переваг рослини, що дозволяє вживати російський чай у необмеженій кількості. Однак це неправильне уявлення.

Лікувальні властивості рослини для організму людини

Регулярне вживання напою з іван-чаю показало, що його користь та шкода для здоров'я приблизно однакові. В аптечній сфері цю рослину можна придбати у вигляді фіто-чаю або БАДів у різних формах (фільтр-пакетах, таблетках, драже) як додаткове джерело флавоноїдів. Це говорить про те, що іван-чай не лікує конкретні захворювання, як стверджують народні цілителі та комерсанти від природної аптеки. Іван-чай використовується тільки як харчова добавка і допомагає вгамувати спрагу.

Чим корисний
Рослинні поліфеноли, або флавоноїди, що містяться в кіпрі вузьколистому, мають виражену антиоксидантну властивість, тобто перешкоджають процесам окислення в організмі. Помічений за ним і легкий сечогінний ефект, що є характерним для більшості чаїв.

  *** Найбільшу користь іван-чай приносить як спрагливий засіб, який завдяки непоганому смаку ще й піднімає настрій.

У деяких джерелах можна зустріти твердження, що іван-чай є виключно корисним для чоловіків. Ця помилка виникла внаслідок плутанини у різновидах. Справа в тому, що кипрей дрібноквітковий (Epilobium parviflorum), який не є іван-чаєм, справді впливає на діяльність передміхурової залози. Екстракти цієї рослини використовуються в лікуванні доброякісної гіперплазії (ДГПЗ) та для профілактики раку цього суто чоловічого органу.

Розглядаючи чим корисний іван-чай для жінок, можна виділити його антиоксидантну властивість. Але в цьому випадку корисні властивості рослини для чоловіків та жінок можна вважати рівнозначними.

Як впливає на тиск: підвищує чи знижує
Жодні наукові дослідження не повідомляють, як впливає іван-чай на артеріальний тиск. Таким чином, офіційна медицина не дає відповіді на питання, чи підвищує він тиск чи знижує. Враховуючи наявність танінів у складі, можна припустити, що після чашки напою з іван-чаю тиск може трохи підвищитися, як після будь-якого пиття. Однак легкий сечогінний ефект урівноважує це незначне підвищення.

Розріджує чи згущує кров
Наявність танінів відбивається і в'язкості крові. Вважається, що дубильні речовини виявляють кровоспинний ефект, а отже, сприяють згущенню крові. У кіпрі вузьколистому ця властивість, швидше за все, мінімальна, оскільки жодних застережень на подібні ефекти (розріджує або згущує кров) в інструкціях до аптечних препаратів не міститься.

Чи корисний при гастриті 

Згідно з деякими джерелами в листі кіпрею вузьколистого міститься до 20% слизу, виявлено також помірну кількість целюлози (рослинних волокон) та лектинів (глікопротеїнів з мітогенною активністю щодо деяких фракцій крові). Судячи з цих показників, копорський чай не шкідливий для людей, які страждають на гастрит, але не більше. Специфічно корисні властивості іван-чаю при гастриті не доведені науково.

Чи можна вживати вагітним жінкам - пропонуємо сайт все для вагітних тут http://ma-ma.kiev.ua/
Ті, хто уважно читає інструкції до препаратів, напевно помічали, що протипоказання до застосування більшості рослинних засобів, у тому числі іван-чаю, служать такі стани, як вагітність і годування груддю. Пов'язані ці застереження з тим, що будь-яка рослина може виявитися алергеном для дитини, яка народилася, так і перебуває в утробі матері. Алергічні реакції у дітей протікають гостро та непередбачувано. Так що ті, хто стверджує, що іван-чай можна пити вагітним, наражають на небезпеку здоров'я майбутніх немовлят.

 

© 2009 - 20 Женский образовательный клуб "Сапфо"
Tel.: +38 (044) 237-90-05
Mail: info@sapfo.com.ua
Веб-студия NewHost - создание сайтов