Sapfo
Sapfo телефоныГлавная  »  Женщина и деньги  »  Як заробити на квартирі в кризу

Як заробити на квартирі в кризу


Власники житла все частіше здають нерухомість в оренду в разі потреби.

 

Не маючи можливості отримати бажану ціну при продажу і не бажаючи віддавати житло за ціною, продиктованої ринком, власники квартир звертаються до запасного аеродрому - здають свої квартири в оренду. Однак загальний спад торкнувся і цього напрямку. Що ж відбувається сьогодні на ринку оренди житла в Казахстані? Наскільки збільшилася кількість орендодавців і як це позначилося на ціні? І чи вигідно взагалі сьогодні здавати нерухомість під найм? Відповіді на ці питання ми дізналися у наших експертів в Астані, Алмати та регіонах, а також звернувшись до статистики сайту «Дахи».

Статистика пропозицій

За даними сайту «Дах» з початку вересня по початок грудня обсяг пропозицій про здачу житла в оренду в Алмати виріс на 14%, додавши більше тисячі пропозицій, а в Астані збільшився на 26%, або майже на півтори тисячі оголошень. У регіонах, наприклад в Караганді, кількість пропозицій з початку осені зросла з 972 до 1 123 пропозицій.

Орендний наплив в Алмати

За словами віце-президента Об'єднаної асоціації ріелторів Казахстану, директора Алматинської АН Vizit Лариси Степаненко, в Алмати спостерігається тенденція, коли все хороші квартири знімають з продажу і переводять в оренду. За її словами, в числі такого житла поліпшені алматинський квартири від економ до еліт-класу, розташовані в цегляних, панельних будинках 1980-2000 років будівництва.

На ринку продажів в основному залишилися об'єкти, власники яких повинні виїхати з країни або продають по іншим терміновим причин: люди одружуються, розходяться, з'їжджаються, перевозять до себе батьків, приїжджають студенти.

При цьому більшість покупців все-таки вважає за краще купувати квартири в новобудовах - на вторинному ринку все менше привабливих варіантів, оскільки житло старіє, а ціни за нього продавці вимагають часом космічні.

Також ріелтори відзначають викид неліквідного і старого житла 50-60-х років в каркасно-комишитових будинках, тому є можливість придбати квартиру в нижній частині міста за $ 30 000-40 000.

Астана не відстає
У столиці ситуація дещо інша. Як помітили експерти столичного АН «Квадрат», пропозицій по оренді житла стало більше, оскільки здано багато новобудов і об'єктів держпрограми, відповідно люди переїхали в нове житло. Введення в експлуатацію новобудов додав на ринок квартири, які люди спочатку купували для здачі в оренду.

Також на збільшення орендних пропозицій вплинула криза: скорочення робочих місць і зменшення окладів викликало відтік людей в регіони.

Крім того, тепер громадяни заощаджують і віддають перевагу більш скромні варіанти, до прикладу не 2- або 3-кімнатну, а бюджетну однушку. До речі, збільшення чисельності орендного житла посприяли і студенти, тепер вони кооперуються і знімають житло групами. Актуальний ж для Алмати фактор довгої продажу столичні ріелтори поставили на останнє місце, він теж вплинув на збільшення кількості орендного житла, але в меншому ступені.

Почому нині оренда?
- Якщо темпи зниження цін при продажу житлової нерухомості йдуть більш активно, то на орендному ринку спостерігається не таке прискорений розвиток подій. Однак з часом зниження буде збільшуватися, - впевнений президент Республіканської палати оцінювачів РК Олександр Калінін.

Пояснення цьому експерт бачить у відсутності платоспроможного попиту. Тому інвестиційна привабливість здачі житла в оренду мінімальна. Якщо раніше, за словами аналітика, можна було отримувати хороший дохід від здачі житла в оренду, то зараз орендодавець має не те, що хоче, а те, що йому може запропонувати орендар.

При цьому і самі рантьє не поспішають піднімати орендну плату, боячись втратити клієнтів - сьогодні важко знайти платоспроможних, а головне, сумлінних і порядних орендарів.

Як розповіла нам Людмила З., що здає малометражку в мкр «Аксай-1а» за 60 000 тенге в місяць, вона дуже дорожить нинішніми орендарями. Жінка вважає, що за курсом валют не встежиш, а хороших клієнтів важко знайти, тим більше, що їм доводиться платити великі компослуги. Так само вважає і Вадим Б., який здає 1-кімнатну в районі «Атакент».

- Здаю за 65 000 тенге в місяць. Піднімати плату поки не буду. Боюся втратити хорошого клієнта. Правда, і знижувати теж не хочу, недавно орендарі просили знизити плату на 5 000 тенге, - пояснив чоловік.

За словами Лариси Степаненко, підвищення оплати орендар може використовувати тільки з метою позбавлення від неугодного орендаря.

- Ми помітили, ті власники, які в період метання тенге і долара вирішили підвищити орендну плату, зараз залишилися без орендарів і без грошей відповідно, - сказала ріелтор.
Яке житло вигідно здавати і як?

У всіх містах завжди в тренді 1- та 2-кімнатні квартири. Квартири більшої площі здати в оренду складніше. Крім того, зараз немає великого потоку іноземних орендарів, які ще кілька років тому знімали квартири по 150 і більше квадратів. Сьогодні такі угоди укладаються все рідше.

Фахівці ринку нерухомості резюмують: продають ті, кому необхідно продати, інші здають в оренду. При цьому вони рекомендують при сьогоднішній перенасиченості ринку оренди пропозиціями триматися за орендарів і не піднімати плату за житло. Тим більше що розвивається останнім часом хостел-бізнес створює здорове конкурентне середовище для орендодавців квартир.

Крім здачі житла помісячно, дуже вигідним варіантом залишається оренда подобово і по годинах, особливо в святкові дні. Тут більш високі ставки, більш швидка окупність, однак і велика відповідальність: ніхто не може виключити кримінальну складову. Хоча є і свої прецеденти дуже вдалого бізнесу, коли громадяни, які мають по кілька квартир у під'їзді, здають їх постійним клієнтам, зазвичай відрядженим, і мають стабільний дохід.

Також читайте - сделки с недвижимостью. Правила совершения сделок с недвижимостью в Украине.

 

Підводні камені оренди
Деякі власники не бачать вигоди в оренді і вважають за краще утримувати порожнє житло. Причина: витрати через недобросоветстних покупців не заповнять необхідні витрати на подальший ремонт.

Як розповів нам Руслан А., здавали кілька років тому квартиру в мкр «Аксай-3», знайти хорошого орендаря - велика проблема, оскільки мешканці розбивають раковини, гасять сигарети про меблі або не платять вчасно.

-Я Вважаю, що здавати квартиру зараз взагалі невигідно, тим більше помісячно. Можна прорахувати, що якщо щомісячний дохід складе 60 000 тенге, або близько $ 200, то за рік виходить $ 2 400, за п'ять років - $ 12 000. Але через ці ж п'ять років мені доведеться робити в цій квартирі ремонт, на який піде близько $ 10 000 . Тому я вважаю, що краще вже хай квартира стоїть порожня, мені легше платити за неї комунальні, а через ці ж п'ять років зробити недорогий косметичний ремонт, - поділився колишній квартирний рантьє.

Орендодавець Євгенія Р., що здає 2-кімнатну в новобудові, також турбується про внутрішнє убрання свого житла, що здається, тому вона завжди укладає з орендарем не тільки договір оренди, а й акт прийому-передачі рухомого майна та теххарактерістік. Крім того, жінка воліє звертатися в агентства з нерухомості.

- Здаю квартиру вже п'ять років. За цей час бувало всяке. Можу сказати, що люди не цінують чуже добро: і кран можуть згорнути, і шпалери обдерти, і тварин завести без узгодження. Зараз я знайшла хороших орендарів, які платять вчасно, але все одно майбутній ремонт і витрати на нього мене трохи лякають, але робити нічого - я на пенсії і дохід від оренди мені дуже до речі.

До речі, як вдалося нам з'ясувати, якщо у великих містах типу Астани і Алмати важко знайти хорошого орендаря, то в обласних центрах існує дефіцит хорошого чистого житла. У таких містах, як Шимкент, Талдикорган, Кокшетау дуже важко знайти гідний варіант вимогливим клієнтам, які в таких випадках краще селитися в готелях. В Алмати і Астані, навпаки, проживання в готелях не всім по кишені, тому багато відряджені воліють зупинятися в квартирах, у перевірених орендодавців, які, до речі, за доплату в 5-7% підготують необхідні звітні документи.

У підсумку наші експерти відзначили, що ринок оренди як такої знаходиться в стагнації. І що на сьогоднішній день вигідніше: продати житло, здати в оренду або залишити порожніми - важко сказати. Продаж зажадає нових обдуманих вкладень. Здача в оренду теж варіант не для всіх, більше для тих, хто не має постійного високого доходу. Орендодавцям особливо старого житлового фонду потрібно пам'ятати, що з кожним роком їх об'єкти будуть падати як в продажній ціні, так і по орендним ставкам.

 

 

© 2009 - 20 Женский образовательный клуб "Сапфо"
Tel.: +38 (044) 237-90-05
Mail: info@sapfo.com.ua
Веб-студия NewHost - создание сайтов